Muzeji apmeklētājiem
atvērti no 15.05. līdz 15.10.
Top interaktīva izstāde "Kaķīša dzirnavas"
17.07.2023 10:25
Iztādes "Kaķīša dzirnavas" mērķis ir, veicinot sabiedrībā pārliecību, ka muzejs ir draudzīga, dinamiska pasaule, kas spēj sagādāt pozitīvu piedzīvojumu, sekmēt K. Skalbes pasakā “Kaķīša dzirnavas” rodamās latviskās dzīvesziņas izpratni un vērtību popularizēšanu, aktualizēt empātiju kā vienu no cilvēcisko attiecību pamatvērtībām un iepazīstināt ar Kārļa Skalbes pasaku valodu kā latviešu valodas bagātības paraugu.
Izstāde plānota kā atraktīvs, emocionāli uzrunājošs, empātiju un latvisko identitāti stiprinošs ilgtermiņa piedāvājums muzeja apmeklētājiem.
"Kaķīša dzirnavas" būs izstāde, kas maziem bērniem saprotamā veidā iepazīstinās ar Kārļa Skalbes daiļradi un seno dzīvesveidu.
Izstāde kopumā tiek veidota divos izpratnes līmeņos:
1) mazs bērns, kurš lietas un parādības uztver tieši, dodas pasakā un ar rotaļāšanās un citu aktivitāšu palīdzību izdzīvo pasaku, iepazīst tās vērtības un iepazīst arī pašu rakstnieku.
2) bērna pavadonis pieaugušais (vai citā gadījumā tikai pieaugušais izstādes apmeklētājs), kurš paralēli darbībai kopā ar bērnu eksponētajā vēstījumā (un anotācijās, kas šajā gadījumā domātas lasīt pratējiem), gūst informāciju par muzeja krājumu (izstādes eksponātu vidū- paši pirmie Skalbes muzeja krājuma priekšmeti), iepazīst kā Kārļa Skalbes pasauli, tā tiek vedināts meklēt atbildes (vai Skalbe ir Baltais Melderis vai Ķēniņš? Ko pasaka vēsta par autoru? Dzīves un daiļdarba robežas un/ vai to saplūšana? u.tml.) un reflektēt par pieredzēto.
Izstādes scenogrāfija veidota un piemērota bērna augumam (piemēram, visas mēbelītes un pasakas telpas iekārtojums ir maza bērna pasaules izmērā), tādējādi bērnam pastiprinot līdzdalības, klātbūtnes sajūtu pasakā, bet pieaugušajam radot izaicinājumu uztvert ne tikai sev adresēto, bet iejusties bērna redzējumā arī fiziski.
Eksponēti līdz šim neeksponēti muzeja krājuma priekšmeti (piemēram, eglīšu rotājumi) un reti eksponēti (K. Skalbes pulkstenis).
Izstādes māksliniece Jolanta Rone.
Atbalsta
Noderīgas saites:
Pakalpojumi tūristiem https://visit.vecpiebalga.lv/
Latvijas Muzeju biedrība www.muzeji.lv
Kultūras ministrija www.km.gov.lv
Latvijas kultūras kanons www.kulturaskanons.lv
Nacionālā muzeju krājuma kopkatalogs https://www.nmkk.lv/
Piebalgas muzeju apvienība "Orisāre"
***
PMA "Orisāre" misija: atklāt Latvijas sabiedrībai vēsturiskā Piebalgas novada kultūrvēsturisko unikalitāti un daudzveidību, aktualizējot izcilo piebaldzēnu dzīves stāstus viņu dažādajās dzimtas mājās, kas saglabājamas nākamajām paaudzēm kā latviskās identitātes paraugi, un nacionālās pašcieņas avoti.
Seko mums
Vecpiebalgas ainava. Ineša ezers. Foto: Jānis Greste. 20.gs. 20.gadu otra puse. PMA "Orisāre" krājums.
twitter.com @Piebalgasmuzeji
Facebook.com
https://www.facebook.com/piebalgasmuzeji/
https://www.facebook.com/SkalbesSaulrieti/
https://www.facebook.com/KalnaKaibeni/
https://www.facebook.com/Janasakola/
VIDZEMES KALNOS
Es raudzījos no pakalniem
Uz Dieva laistiem ezeriem.
Aiz viņiem kāpa kalnu koras,
Un kūlainas un brūnas noras
Pret zilo debess malu slējās,
Un kaut kur birzē dziesma smējās.
Kārlis Skalbe, 1931.
Brauciet ciemos!
Ciemiņi pie Kārļa Skalbes "Saulrietiem" 20.gs. 20.gadu vidū.