Muzeji apmeklētājiem
atvērti no 15.05. līdz 15.10.
Top brīvdabas ekspozīcija
22.05.2020 13:50
Ekspozīcija tiks iekārtota pie "Saulrietiem", Kārļa Skalbes pastaigu vietā. Incēnkalna mežiņā tiks izvietotas lielformāta pasaku ilustrācijas, ko radījuši Latvijas Mākslas skolu audzēkņi. Ekspozīcijā gan Nācijas mīļākās pasakas "Kaķīša dzirnavas" ilustrācijas, gan "Pasaka par vērdiņu", gan mazāk zināmais "Vilkacis" un citas. Apmeklētājiem būs iespēja pasakas ne tikai redzēt, bet arī dzirdēt.
Sadarbībā ar Vecpiebalgas vidusskolas programmas "Vizuāli plastiskā māksla" pedagogiem izstrādāts ekspozīcijas plāns, ilustrācijas sagatvotas drukāšanai un šinīs dienās notiek drukas darbi.
Ekspozīcijas atklāšana kopā ar māksliniekiem plānotnota jūlijā.
Kārļa Skalbes (1879-1945) literārās pasakas iekļautas Latvijas kultūras kanonā kā „viena no raksturīgākajām 20. gadsimta sākuma latviskās identitātes zīmēm un kritērijiem.” Pasakās ierakstītais garīgā spēka cildinājums, labestības, iejūtības, piedošanas un citu ētisko vērtību kopums arī šodien var kalpot sabiedrības kvalitatīvākai dzīvošanai, var palīdzēt latviskās identitātes meklējumos un personības izaugsmē. Taču, lai viss iepriekš minētais būtu iespējams, pasakas ir jālasa, pasakas ir jāiepazīst, pasakas ir jāsaprot un jāinterpretē. Kārļa Skalbes memoriālā muzeja „Saulrieti” darbība trīsdesmit gadu garumā ir vērsta uz dzejnieka piemiņas un memoriālās vides saglabāšanu, popularizēšanu, un, lai gan līdztekus tam veidotas izstādes, pasākumi un programmas, balstoties uz daiļrades izpēti, tomēr būtiskākais akcents līdz šim ir bijusi Kārļa Skalbes personība un dzīve. Muzeja ikdienas darbs ar sabiedrību, īpaši pēdējos gados, rāda, ka Kārļa Skalbes pasakas vairs nav vispārzināmas. Lasīt pasakas nav ikdienas prakse un līdz ar to durvis uz labāku pasauli un būšanu tajā ir slēgtas. Lai gan pasaka „Kaķīša dzirnavas” 2014.gadā titulēta kā „Nācijas mīļākā grāmata”, sabiedrība kopumā nav kļuvusi zinošāka un nereti šī ir arī vienīgā pasaka, kas lasīta.
Nepieciešamība ievest sabiedrību K. Skalbes pasaku pasaulē, atklāt autora pausto dzīves filozofiju, izgaismot vēstījuma poētiku un radīt vēlmi iepazīt, turpināt lasīt un nodot nākamajām paaudzēm un līdzcilvēkiem pasakās ietverto vērtību sistēmu šodien kļuvusi aktuālāka kā jebkad. Pasaule piedzīvo situāciju, kāda pārskatāmā laika periodā nav bijusi, vajadzība pēc pozitīviem dzīves apliecinājumiem un vērtību orientieriem ir īpaši aktualizējusies, Kārļa Skalbes pasakas tos sniedz.
Projekts „Ienāc pasakā!” kalpos kā laipa uz Kārļa Skalbes pasaku pasauli. „Saulrietu” muzeja apmeklētājiem (un arī tiem, kuri muzeja teritoriju izmanto kā pastaigu vietu, muzejā neiegriežoties), īpaši ģimenēm ar bērniem, būs radīta vieta, kur ieraudzīt un sadzirdēt pasaku.
Noderīgas saites:
Pakalpojumi tūristiem https://visit.vecpiebalga.lv/
Latvijas Muzeju biedrība www.muzeji.lv
Kultūras ministrija www.km.gov.lv
Latvijas kultūras kanons www.kulturaskanons.lv
Nacionālā muzeju krājuma kopkatalogs https://www.nmkk.lv/
Piebalgas muzeju apvienība "Orisāre"
***
PMA "Orisāre" misija: atklāt Latvijas sabiedrībai vēsturiskā Piebalgas novada kultūrvēsturisko unikalitāti un daudzveidību, aktualizējot izcilo piebaldzēnu dzīves stāstus viņu dažādajās dzimtas mājās, kas saglabājamas nākamajām paaudzēm kā latviskās identitātes paraugi, un nacionālās pašcieņas avoti.
Seko mums
Vecpiebalgas ainava. Ineša ezers. Foto: Jānis Greste. 20.gs. 20.gadu otra puse. PMA "Orisāre" krājums.
twitter.com @Piebalgasmuzeji
Facebook.com
https://www.facebook.com/piebalgasmuzeji/
https://www.facebook.com/SkalbesSaulrieti/
https://www.facebook.com/KalnaKaibeni/
https://www.facebook.com/Janasakola/
VIDZEMES KALNOS
Es raudzījos no pakalniem
Uz Dieva laistiem ezeriem.
Aiz viņiem kāpa kalnu koras,
Un kūlainas un brūnas noras
Pret zilo debess malu slējās,
Un kaut kur birzē dziesma smējās.
Kārlis Skalbe, 1931.
Brauciet ciemos!
Ciemiņi pie Kārļa Skalbes "Saulrietiem" 20.gs. 20.gadu vidū.