Vecpiebalgas fotogrāfs Gustavs Žakerts
14.04.2020 11:07
GUSTAVS ŽAKERTS
12.04.1887. - 1945.
Vecpiebalgas fotogrāfa piemiņai
Gustavs Žakerts Vecpiebalgā ienāk ap 1910. gadu. Pirms tam no dzimtā Kalētu pagasta ar vecākiem devies uz Krieviju, kur pavadījis skolas gadus. Fotogrāfa amata gudrības apguvis Rīgā.
Vecpiebalgā jaunais fotogrāfs mitinās un strādā no sākuma Lejaskrogā, tad Šķesteros, līdz nonāk pie Kaikašu apsviedīgā mazā Apiņa.
1925. gadā fotogrāfs tiek pie sava zemes gabala un klajā laukā starp Kūrēniem un Vecpiebalgas mācītājmuižu uzceļ savu māju ar foto paviljonu. Pilsētnieks labi iedzīvojas lauku vidē, ar, sēj, bet līdztekus tam arī fotogrāfē un retušē.
Pirmā pasaules kara laikā G. Žakerts ir sanitārs 261. rezerves kājnieku pulkā un aktīvi fotografē cīņu biedrus. Starpkaru periodā top izcili piebaldzēnu portreti, ģimeņu bildes, un pat mākslinieciski akti. Gustava Žakerta fotogrāfijās ieraugām Vecpiebalgas saimnieku iekoptās lauku sētas, apstrādātos tīrumus, sabiedriskās celtnes un rosību ap tām. Bildēs glabājas laikmets, kas caur fotokameru tverts, ļauj mums šodien saslēgties ar pagājību un iepazīt zudušo Vecpiebalgu. Vecpiebaldzēnu portretos pašapziņa, dzīves līkloči un pazīstami vaibsti.
Fotogrāfa paša liktenis traģisks. Otrā pasaules kara beigās viņš dodas bēgļu gaitās un Vācijā aiziet bojā. Vecpiebalgas talantīgajam fotogrāfam, kurš ar savu fotokameru daudzu gadu garumā ir laipni aicināts uz visiem ļaužu godiem, sākot ar kristībām un beidzot ar bērēm, savas kapavietas nav. Nav piemiņas vietas, kur nolikt kādu skaistu ziedu dailes cienītājam un iemūžinātājam. Taču ir bildes.
20. gadsimta astoņdesmito gadu beigās fotogrāfa darbības pētniecībai pievērsās fotovēsturnieks Pēteris Korsaks, ar vecpiebaldzēnu atbalstu izglābjot un pārkopējot Gustava Žakerta fotoplates, kas bija saglabājušās viņa mājas bēniņos. Simtiem bilžu ar fotomeistara spiedogu otrā pusē glabājas vecpiebaldzēnu dzimtu arhīvos. Kā stāsta Pēteris Korsaks, zīmodziņu uz bildes Gustavs Žakerts uzsita ar parastu koka gaļas āmurīti. Āmurīti paglabājis, un jau pēc 2. Pasaules kara fotogrāfa meitai Vandai nodevis leģendārais Pinkas tēvs.
Sagatavoja Līva Grudule
Avoti:
P. Korsaks. Tautas atmiņas iemūžinātājs. Kultūras Fonda 4. Avīze, 1990. aprīlis.
P. Korsaks. Par Piebalgas fotogrāfu Žakertu un viņa „gaļas āmuriņu” Padomju Jaunatne, 1988. 4.febr.
Fotogrāfijas no Piebalgas muzeju krājuma
Ineša ezers Vecpiebalgā.
Vecpiebalgas baznīca
Talka pie Vecpiebalgas baznīcas
Fotogrāfijas no Latvijas Fotogrāfijas muzeja stikla plašu negatīvu kolekcijas. Vairāk skatīt šeit http://ejuz.lv/akertsfoto
Cilvēku grupa pie Saeimas deputāta, zvērināta advokāta Jāņa Breikša dzimtas mājām "Meirēni" Vecpiebalgā. LFM 6723 Kolekcijas numurs 21
Ede un Jēkabs Pinkas no Vecpiebalgas pagasta "Mežsētām".
LFM 6697 Kolekcijas numurs 21
Skolotāja Marija Gorbāne ar skolēniem uz Briņģu skolas kāpnēm. No kreisās 2.rindā - Marija Lācgalve. LFM 6263 Kolekcijas numurs 21
Lilija Dzene (dzim. Mača) bērnībā ar brāli Uldi. LFM 6716 Kolekcijas numurs 21
Jānis Grāvers un Gustavs Žakerts (2. no kreisās). LFM 6261 Kolekcijas numurs 21
Divas sievietes pajūgā pie Gustava Žakerta fotodarbnīcas. LFM 6266 Kolekcijas numurs 21